×

Manuel Terapi

Manuel terapi adından da anlaşıldığı gibi elle tedavi anlamına gelir. Manuel terapi sıklıkla kas, kemik, eklem ve bağ dokusu ile ilgili iskelet ve kas sistemi sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltmek, ağrı ve fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir.
​Dünyada yüzyıldan fazla bir süredir uygulanan manuel terapi, maniplasyon, mobilizasyon, özel germe teknikleri, postizometrik relaksasyon teknikleri ve klinik bantlama teknikleri gibi yöntemler içerir. Bu yöntemlerin hastaya sağlıklı ve doğru seçimlerle uygulanabilmesi için öncelikle hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi tarafından ayrıntılı muayene edilmesi gerekir. Özelikle kas iskelet sistemi, sinir sistemi ve omurganın detaylı muayenesi yapılır. Doğru teşhis konduktan sonra uygun manuel terapi yöntemi seçilerek bu konuda yetkin ve uzman kişilerce hastaya uygulanır.

Genellikle ilk seansdan itibaren hastalık belirtilerinde gerileme görülür. Hastalığın teşhisine ve ciddiyetine göre hekim tarafından seans sayısı ve sıklığı belirlenir. Doğru teknik ile uygulandığında kesinlikle ağrısız ve güvenli yöntemlerdir.
​Manuel tedavi uygun egzersiz programı ile desteklenirse genellikle hasta şikayetlerinden kalıcı olarak ve kısa sürede kurtulur.