Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit)

Tenisçi dirseği olarak da bilinen lateral epikondilit, dirseğin dış tarafa bakan çıkıntılı bölgesinde (lateral epikondil) ağrı ile karakterize bir problemdir.

Dirsek eklemi kolun üst kısmındaki humerus adındaki kemikle kolun alt kısmındaki ulna adlı kemik arasında yer alır. Humerus kemiğinin alt kısmının iki yanındaki kemik çıkıntılara epikondil adı verilir. Dıştakine lateral epikondil denir ve buna el bileğini yukarı kaldıran ve stabilize eden kaslar yapışır.

Tenisçi dirseği bu önkol kaslarının fazla kullanılmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu kaslar aşırı kullanıldıklarında kirişler tekrarlayıcı bir şekilde tutundukları nokta olan lateral epikondili çekerler. Sonuç olarak kirişlerde reaksiyon ve ödem oluşur. Kirişlerdeki tekrarlayan küçük yırtıklar ağrı oluşturur. 

Tenisci Dirseği (lateral epikondilit) sadece sporculara özgü bir hastalık değildir. Genellikle zorlayıcı ve tekrarlayıcı el bileği hareketleri sonucu ortaya çıkar. Hasta dirseğinin dış yan yüzündeki ağrıdan yakınır. Dirsek ağrısı omuza, ön kol ve ele kadar yayılabilir. Ağrı çoğunlukla el bileği hareketleri ile artar, istirahatla kaybolur. Radyografi genellikle normaldir.

Başlangıç vakada  buz uygulama ve istirahat  tavsiye edilir. Ağrıyı davet eden hareketlerden kaçınılması önerilir. Tenisçi dirseği için dizayn edilmiş  dirsek ve el bileği  atelleri mevcuttur. Ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Fizik tedavi ve düzenli egzersiz programı önemli fayda sağlar. Lateral epikondil çevresine kortizon enjeksiyonu yaygın kullanılan bir tedavi yöntemdir. 

Tenisçi Dirseği Fizyo Plus Ulus Istanbul